Divergence – film nebo kniha?


Divergence - obal knihy
Divergence
(Divergent)
Veronica Roth(ová)
Chicago, budoucnost. Obyvatelé polorozpadlého města jsou rozděleni do pěti frakcí. Beatrice je čerstvých šestnáct a přišel čas si zvolit, do které frakce chce patřit, které ctnosti se chce na celý život odevzdat. Překvapivé rozhodnutí jí do cesty přivede osudového kluka – úchvatného, ale taky trochu nesnesitelného. Beatrice zjišťuje, že ve společnosti, jež se jeví tak dokonalá, vzrůstá napětí a hrozící nebezpečí lze zažehnat jen jedním způsobem. Způsobem, který ji ale může zničit.

Divergence je velice čtivá kniha – přečetla jsem ji téměř jedním dechem. Někteří říkají, že je to slabší dvojče Hunger Games, což podle mého názoru není pravda. Divergence je v něčem podobná – rozdělení společnosti do pěti frakcí a podobně, ale zároveň se něčím odlišuje, nedokážu říct čím. Kniha mě naprosto uchvátila, hlavně tajemný Čtyřka, do kterého jsem se prostě zamilovala.


Divergence - filmový plakátrežisér: Neil Burger

Tris: Shailene Woodley
Tobias „Čyřka“ Eaton: Theo James
Jeanine: Kate Winselt
Christina: Zoë Kravitz
Peter: Miles Teller
Eric: Jai Courtney
Ve světě budoucnosti jsou lidé rozděleni na pět frakcí podle svých dobrých vlastností. Každá vyznává jiné hodnoty, společně ale vytvářejí harmonický celek. Jenže hlavní hrdinka Tris do žádné škatulky nezapadá a test ukáže, že je divergentní – nebo-li má předpoklady a talent pro více frakcí. Systém okamžitě ukáže svou odvrácenou tvář a z Tris se stává lovná zvěř. Kdo se liší, znamená hrozbu. Hrozbu je třeba zlikvidovat.

Film je natočený hezky, nic mě v něm vyloženě nenakrklo, ale čekala jsem víc. Bohužel jsem ale četla knihu, takže mě mrzí, že ve filmu není něco co v knize.
Co bych ale k filmu vytkla, je výběr herců. Dát do filmu jako hlavní hrdinku Shailene, která přece jen ještě nedávno, hrála ve slavném filmu Hvězdy nám nepřály (TFIOS). TFIOS je o něčem jiném a když ji za ne tak dlouhou dobu uvidím v Divergenci, trochu mi to zkazí na první pohled chuť. Navíc Tris nemá být zrovna dvakrát hezká a ani moc vysoká. To samé se týká Ansela Elgorta, který také hrál hlavní roli Augusta Waterse v TFIOS. Ke Čtyřkovi žádné zvláštní výhrady nemám. Herce Thea nevybrali úplně špatně, ale mě na něm něco prostě nesedí. Radši bych tam místo něj viděla Douglase Bootha. Ale co si budem povídat, mohli vybrat líp… Koho bych ale rozhodně vyměnila, je Zoë Kravitz, protože mi ke Christině naprosto nesedí. Christina má být vysoká (rozhodně vyšší než Tris) a podle mého by měla působit trochu ochranářsky vůči Tris, v čemž mi vadí to, že je tak malá. Herce Milese Tellera bych asi taky vyměnila, Peter je popisován jako pohledný, což Miles tak úplně nesplňuje… Naopak naprosto souhlasím s Ericem. Jai se na jeho roli skvěle hodí, přesně splnil moje požadavky hajzla 😀


Obojí je nezávisle na sobě super, ale když porovnám film s knihou. No… Chybí mi tam některé body důležité pro vztahy mezi osobami (vztah mezi Tris a Christinou, Tris a Alem) – hlavně tam chybí pro mě velmi podstatná část, kdy si k sobě postupně Čtyřka s Tris nacházejí cestu. Ve filmu je to udělané jako takový divný skok jen s přehlédnutelnými náznaky, kdy nějakou dobu nic a pak najednou se začnou líbat…

Každopádně film od knihy zase tak rozdílný není, narozdíl od rezistence…

4 komentáře u „Divergence – film nebo kniha?“

  1. Jeej, ještě že jsem k tobě zabrousila, vzpomněla jsem si totiž, že jsem neviděla ještě poslední díl Divergence:D… a jinak kolem knihy jsem ani neprošla, tak se ti k tomu bohužel nevyjádřím..no co, ale, čím víc komentů, tím víc adidas:D.

    Měj se krásně!
    papa
    ByGabra

    http://www.bygabra.cz/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *