Dopis studentům

Milí studenti,

V poslední době je často omílané téma sebelásky, sebeuvědomění, sebepřijetí, sebecokolicosivymslíteabudetoznítdobře. Nebojte, nebudu vám tady kázat o tom, jak se máte mít rádi a neporovnávat se s ostatními, protože každý jsme jiný. Takových článků už bylo napsáno dost. Já se budu zabývat tématem, které je pro nás všechny, ať už chceme nebo ne, docela dost důležité.

Škola zaplňuje podstatnou část našeho života. Není to jen o tom, si to odsedět, ale i o následné přípravě doma. Ta se liší v závislosti na tom, jakou prioritu pro každého z nás škola má. Jenže na to, jak je doopravdy důležitá, často zapomínáme. Opravdu potřebujeme mít ze všech testů jedničku za každou cenu? Opravdu to musíme napsat bez chyby? Opravdu je potřeba se šprtit danou látku slovo od slova zpaměti? Tohle jsou věci, které jsou českému školství často vyčítány. Pojďme se ale teď odprostit od toho, že je to nějaký předem daný model, který je dodržován. Protože to, že někdo takhle nastavil neznamená, že to musíme my dodržovat.

Často mi připadá, že se tak moc učíme všemožná fakta a postupy až zapomínáme, proč se to vlastně učíme, respektive proč chceme mít jedničku. Nebo to možná ani nevíme a učíme se to právě pro tu jedničku. Jenže co z toho pak máme? Velmi pravděpodobně to všechno po třech dnech zapomeneme. A to je naprosto v pořádku, ale jen v případě, že to tak nemáme s každým předmětem. K čemu by nám pak všechno to učení bylo?

Další zajímavou věcí jsou známky. Jednička znamená, že jsme dobří a umíme se učit. Pětka naopak ukazuje, že jsme lajdáci a neumíme se učit. Opravdu tomu tak je? Zapřemýšlejte, kolikrát známka odpovídala úsilí, které jste do daného testu vložili a znalostem, které z toho máte. Dál se zamyslete nad tím, jestli nějaká známka v jednom předmětu znamená to samé, jako stejná známka v předmětu jiném. Není totiž jednička jako jednička. A teď si sáhněte do svědomí a upřímně si sami odpovězte na otázky: co od učení očekáváte a proč to děláte.

Na závěr bych už jen chtěla dodat, ať si váš čas strávený na tomhle gymplu užijete, nikdo už vám ho totiž nevrátí. A když se budete pořád jenom učit, uteče vám osmnáct let života jak nic. A to už je sakra dlouhá doba, no ne?

Dělejte co vás baví,

Junykorn

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *