English v názvech?

Taky jste si všimli, že these days je rozšířená English ve všech možných titles? Ale nejen v nich? Že v psaném textu se English rozšiřuje čím dál tím more? My jsme přece „Czech nation“ tak co bychom používali English, že jo.  Ale co naděláme, English se používá more and more and what can we do?


Ahoj! Vítám tě u nového článku na tomto „zapomenutém“ blogu. Proč v uvozovkách? Protože já na něj vlastně nikdy nezapomněla. Pořád jsem o tom přemýšlela a snažila se přijít na to, proč vlastně nepíšu. A došla jsem k závěru: všechno mám radši na papíře než v počítači. Ze zkušenosti vím, že se může cokoliv pokazit a data navždy ztratím (ono když máte zálohu, tak se to jen tak neztratí, ale – ehm, ehm – to bych ji musela udělat, že jo). Takže mám komplet všechno na papírech, ale pak už to nepřepíšu. Nesnáším psaní věcí dvakrát, fakt. Ale abych se vrátila zpět k neúplnému zapomenutí blogu. Pořád jsem přemýšlela nad články, přes prázdniny jsem jich pár napsala (ehm, recenze) a jinak nad nimi fakt pořád přemýšlím a říkám si: „Jo, dneska odpoledne mám čas, to bych mohla něco napsat,“ přijdu domů a lehnu. Když zrovna neusnu (což se snažím nedělat), tak většinou projíždím „jůtůb“ a říkám si, jak bych s tou prokrastinací přestala. No a na článek ani nepomyslím. A protože umím skvěle prokrastinovat, článek vychází skoro o měsíc později (ale protože jsem blbá a nechala jsem ho viset jako viditelný, stejně si ho každý kdo chtěl přečetl). Tramtadadá!


Jak jsem už v úvodu nakousla, chci se vyjádřit k tématu angličtiny v názvech, psaném textu, občas i mluveném a vlastně celkově k angličtina v dnešním světě. Jak jsem se k tomuhle témtau dostala? Díky wattpad skupinám na facebooku. Tam se to ale řešilo vlastně jen v rámci wattpadu, ale já se díky tomu začala „zajímat“ tohle téma i mimo něj. Že nevíš co je wattpad? To je internetová stránka, naprosto zdarma, kde má každý možnost publikovat svůj příběh, povídku, básničku… Cokoliv a ano, opravdu kdokoliv. Bohužel to tak v dnešní době i vypadá. Ale když se prohrabete přes tuhle sakra silnou vrstvu nekvalitních, negramotných a kopírujících příběhů, najdeme i příběhy kvalitní a velmi pěkné. Ale o tom zase jindy… 🙂

Jak jsem zmínila výše, už nějakou dobu sleduju wattpad (dále WP) komunitu a tam se už nějakou dobu řeší angličtina v názvech knihy. Někdo říká proč ne, žijeme ve 21. století. Další tvrdí, že „jsme přece češi, tak nebudeme používat v ‚knihách‘ (tak se říká dílům na WP) angličtinu,“ a pak tam jsou lidi, kterým to je v podstatě fuk, ale mají potřebu to komentovat. Proč ne? Nikomu jeho názor neberu. Ale stejně mě s jejich věčnýma diskuzema štvou.
Když zůstaneme u názvů, mám v tom svůj „systém“. Angličtinu přirovnávám k fanfikcím. Já to beru jako něco, co na něco navazuje a když to řeknu hnusně, je to neoriginální (takže jsem právě urazila všechno, co jsem kdy napsala, až na ty 2 texty z literární soutěže ze základy, ups). No fakt. Někdo na to namítá: „Viděli jste někdy knihu (opravdovou knihu, teď nikdo nemyslí ty sračky blbosti, co vychází poslední dobou) v češtině s  anglickým názvem? Ne!“ Což je pravda, proti tomu nic nemám, ale komu kdy vyšla fanfikce, která byla psaná jako fanfikce (knihu After nepočítám…) a ne jen s použítím jmen a vzhledu známých postav, ale jinak v naprosto jiném kontextu? Kdo do komentáře napíše aspoň jednu knihu, vyhrává zlatého bludišťáka.

Další „kategorií“ u názvů mám názvy (jo, dneska mi to fakt jde) videí nebo challenge. Tohle se týká hlavně you tube (jak skloňujete takovéhle výrazy? Já se naposledy zasekla u stage…). Tam mě to mrzí. Představte si: jste zahraniční fanda např. let’s play videí. Tak si tak hledáte videa s otuhle tématikou a rozkliknete nějaké, co má hezký titulní obrázek a co se nestane. Ono to na vás začne mluvit nějakou hrozně divnou hatmatilkou! (v tuhle chvíli jsem si našla, jak vlastně vypadjí názvy let’s play videí a zjistila jsem, že to rozhodně není dobrý příklad). Představte si: jste zahraniční fanda DIY videí (a taky jsem si v tuhle chvíli uvědomila, že moje myšlenka je naprsto špatná, ale hned jsem přišla na další, takže budeme dělat, že jsem tohle myslela už od začátku a i kdybych se k tý původní chtěla vrátit, už si nevzpomenu, co to sakra bylo) a najdete si nějaké super hezké video s anglickým názvem. Otevřete ho a máte tři možnosti:

 1. začne to na vás mluvit česky
 2. nezačne to mluvit
 3. začne to na vás mluvit anglicky

Pokud se splní první možnost, dost možná video vypnete (pokud nemá smysluplné titulky nebo není natočeno tak, že k tomu není potřeba komentář). Pokud možnost číslo dvě nebo tři, tak si řeknete super, tohle vypadá dobře. Rozkliknete si „profil“ a zjistíte, že ostatní názvy jsou v nějakém hrozně divném jazyce se strašně moc háčkama. Upřímně, tohle podle mě není úplně fajn. Ale zase, má oblíbená výjimka – challenge. Něco převzatého ze zahraničí (doufám, že mě aspoň někdo chápe 😀 ). To je jak chemie, ta má 1500 pravidel ale 1550 výjimek.
Celkově u věcí, co jsou převzaté ze zahraničí, nebo mají nějaký zahraniní význam, mi to nevadí. Proč? Já vlastně ani nevím, asi ze stejného důvodu jako jsem psala výše – je to něco neoriginálního.


Angličtina je na blozích poslední dobou hodně rozebírané téma a dalo by se o tom mluvit a polemizovat ještě hodně dlouho. Mám v plánu ještě jeden článek na tohle téma, konkrétně ohledně posledního „čenglišh“ trendu. Původně jsem se o něm chtěa zmínit už teď, ale to bych tohle za a) nikdy nevydala a za b) by to bylo nepřehledné a za c) moc mých úvah najednou škodí zdraví.

15327432_1239705966067628_333309948074905613_n
(nevím, jestli je ta druhá část povzbuzující…)

Jaký je váš názor?

2 komentáře u „English v názvech?“

 1. OMG Miluju jak píšeš! <3 <3<3
  Určitě nepřestávej a piš dál (tím myslím "nebuď líná", ale mě to taky nejde :D:D:D)
  Moc, moc ti to jde. To studuješ nějakou školu? Píšeš i někam jinam? Potřebuju si od tebe přečíst i nějakou povídku, příběh nebo tak 😀 😀 😀

  1. Děkuji, děkuji 🙂
   Já nejsem líná, jenom prostě nevydržím psát na počítači (výmluvy, výmluvy, výmluvy) 😀
   Nestuduju, teda studuju, ale nic okolo psaní a tak . Nikam jinam nepíšu, důvod je uveden hned v úvodu článku, ale chtěa bych sem začít přepisovat něco z mé tvorby 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *